https://www.traditionrolex.com/2
Kalkulator DMC - PRZYCZEPA.PL

Kalkulator DMC

Nie ulega wątpliwości, że przyczepy kempingowe i transportowe to dogodny dodatek do samochodu. Dzięki nim można spędzić wyjątkowe wakacje, śpiąc we własnym pojeździe, a także przewozić przedmioty o dużych gabarytach bez konieczności korzystania z firm zewnętrznych. Pytanie jednak, kto może legalnie prowadzić auto z dołączoną przyczepą?

Na pozór przepisy są w tej kwestii dość czytelne: standardowe prawo jazdy kategorii B uprawnia do ciągnięcia przyczepy lekkiej (do 750 kg) lub innej niż lekka, jeżeli masa zestawu (samochód i przyczepa) nie przekracza 3500 kg. Problematyczne są jednak detale i warunki, które należy spełnić, chociażby z uwagi na fakt, że przyczepy wyposaża się w hamulce najazdowe czy pneumatyczny układ hamulcowy. Aby mieć pewność, że można wyruszyć w trasę z przyczepą bez naruszania przepisów, warto sprawdzić dostępny na naszej stronie kalkulator DMC.

DMC samochodu (kg)

DMC przyczepy (kg)

DMC =
Kierując tym zespołem pojazdów powinieneś zarejestrować się w systemie viaTOLL.
Więcej informacji na stronie
www.ViaTOLL.pl
Kierując tym zespołem pojazdów nie obowiązują Cię dodatkowe opłaty.

Zwróć uwagę, że dowodzie rejestracyjnym znajdują się następujące punkty:

  • F.1, czyli maksymalna masa całkowita pojazdu (MMC) wyrażana w kilogramach,
  • Q.1, czyli maksymalna masa całkowita (MMC) przyczepy z hamulcem wyrażana w kilogramach,
  • Q.2, czyli maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca wyrażana w kilogramach.

Jeszcze ważniejszy jest punkt F.2, który zawiera informacje na temat DMC, czyli dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu (w dowodzie rejestracyjnym zarówno samochodu, jak i samej przyczepy). Zgodnie z Rozporządzaniem Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002 r., stosunek dopuszczalnej masy całkowitej samochodu do dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy musi wynosić 1,33:1.

Jak zatem sprawdzisz, czy masz odpowiedni zestaw, czyli samochód i przyczepę? Wystarczy, że użyjesz naszego kalkulatora DMC, wpisując dane z rubryk F.2 i klikając przycisk „oblicz”. To istotna wiedza, ponieważ naruszając dopuszczalne normy, ryzykujesz nie tylko bezpieczeństwem jazdy, ale także mandatem w wysokości 500 złotych. Zestawy pojazdów powyżej 3,5 t powinny być wyposażone w urządzenie viabox i uiszczać takie opłaty jak samochody ciężarowe.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem