Wróć do listy

Nasz portal po raz kolejny opisany w motofaktach!


PRZEPISY / WARTO WIEDZIEĆ

DMC przyczepy. Wielka afera w rejestracjach przyczep?

 

Od maja do końca sierpnia zarejestrowano ponad 1000 przyczep bez informacji o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC ). Podczas pierwszej rejestracji urzędnicy z niewiedzy lub wskutek błędu wpisują DMC przyczepy na 1 kg! Redakcja motofakty.pl uważa, że takie działanie rodzi poważny problem związany z bezpieczeństwem na polskich drogach.

Jak informuje portal przyczepa.pl od pewnego czasu zauważalne są nieprawidłowości polegające na umieszczaniu w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPIK) niepoprawnych danych związanych z dopuszczalną masą całkowitą pojazdów (DMC).

W każdym miesiącu pojawia się kilkaset rejestracji wykonanych wadliwie. Podczas pierwszej rejestracji urzędnicy wpisują dopuszczalną masę DMC przyczepy np. 1 kg.

Jak mówi motofaktom, Robert Lichocki z przyczepa.pl: "Osobiście nie jest mi znana żadna przyczepa, która po załadowaniu ładunku waży 1 kg, ale tak bardziej na poważnie tego typu zapisy będą skutkowały szeregiem konsekwencji z których przyszli użytkownicy nie zdają sobie sprawy".

Pierwsza kwestia to bezpieczeństwo: nie wiemy czy rejestrowane przyczepy są przyczepami w segmencie do 750 kg czy powyżej. Co za tym idzie nie wiemy czy podlegają corocznym badaniom technicznym czy też nie.

Po drugie, nie wiemy jaka jest waga samej przyczepy oraz ile kilogramów możemy przewozić w bezpieczny sposób taka przyczepą. Kiedy w takim zestawieniu trafia się przyczepa z opisem "wywrotka" a DMC wynosi 1 kg zaczyna robić się bardzo niebezpiecznie.

Po trzecie wreszcie jak naliczać opłaty Viatoll za przejazd po drogach płatnych, skoro waga przyczepy ciężarowej-wywrotki wynosi np. 1 kg. Jakakolwiek kontrola Inspekcji Drogowej skończy się katastrofą.

Ostania kwestia to wyjazd z taką przyczepą poza granice naszego kraju. Oby taka eskapada nie zakończyła się bardzo kosztownym powrotem na lawecie, o konsekwencjach prawnych nie wspominając.

Nie wiadomo na jakiej podstawie urzędnicy wpisują DMC rejestrowanej przyczepy na 1 kg? Najprawdopodobniej powstaje to wskutek błędnej informacji podawanej przez rejestrującego bądź braku takiej informacji.

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej opisane kwestie urzędy powinny jak najszybciej zweryfikować możliwość takich rejestracji. Ustalenie DMC pojazdu jest jednym z podstawowych parametrów, który powinien być powszechnie znany. Brak takiej informacji powinien skłaniać zarówno właściciela, jak i urzędnika do wykonania opinii rzeczoznawcy lub wykonanie dodatkowych badań na stacji diagnostycznej celem ustalenia tego parametru jakim jest DMC przyczepy.

Podsumowując bezpieczeństwo na drodze nie ma ceny i zanim dojdzie do nieszczęścia poprzez np. przeładowanie takiej przyczepy z powodu braku informacji o dopuszczalnej masie, zastanówmy się czy nie należy podjąć natychmiastowych działań, które uniemożliwią rejestracje z parametrem DMC 1 kg zanim dojdzie do niewyobrażalnych tragedii.

Redakcja motofakty.pl zwróciła się do ministerstwa infrastruktury z pytaniem, jak doszło do takiej niebezpiecznej sytuacji i co ministerstwo zamierza z tym zrobić?

 

 

źródło: motofakty.pl 

autor: Dariusz Kowalczuk

 

 

 

zespół przyczepa.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem