Wróć do listy

7 najlepszych przyczep kempingowych produkowanych w Australii


Był czas, kiedy Australia była dumnym krajem budującym przyczepy kempingowe. Kiedyś nie musieliśmy pisać artykułu o przyczepach kempingowych produkcji australijskiej, ponieważ poza kilkoma godnymi uwagi wyjątkami (głównie z RPA), wszystkie „nasze” przyczepy kempingowe były budowane lokalnie w Australii. Tak naprawdę zmieniło się to bardzo dopiero w ostatniej dekadzie. 

Wczesne australijskie przyczepy kempingowe zostały zbudowane w odpowiedzi na rosnące koszty paliwa i samochody z silnikami o mniejszej pojemności - tylko dlatego, że jeździłeś Fiatem 500 w 1972 roku wcale nie znaczyło, że nie byłeś zainteresowany holowaniem przyczepy w wakacje. Były to głównie poprzedniczki przyczep kempingowych w stylu Jayco, które w istocie są po prostu małymi przyczepami namiotowymi. Ogólnie uważa się, że pierwsza australijska przyczepa kempingowa została zbudowana przez RJ Rankina w 1928 roku. Była to właściwie tylko przyczepa z brezentowym daszkiem i łóżkiem w środku. Od tamtej pory projekty ewoluowały, a australijscy budowniczowie byli pod wpływem produktów zagranicznych z Europy i USA. Warto zauważyć, że jednym z czterech australijskich producentów pojazdów kempingowych, którzy mają ponad 50 lat, jest Cub Campers, który jest jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników australijskiej produkcji w tym sektorze. 

Obecnie maleje liczba producentów przyczep kempingowych działających w Australii, produkujących swoje pojazdy z pasji. Ponieważ nie mogą oni konkurować ceną z większością produktów importowanych z Chin, konkurują jakością i innowacyjnością. Australijskie przyczepy kempingowe są z reguły jednymi z najlepszych na rynku i często wyznaczają trendy. Są one z grubsza podzielone na trzy segmenty: przyczepy Pop-Up w stylu rozkładanych Jayco, przyczepy namiotowe (które są w większości metalową przyczepą bagażową z wbudowanym namiotem płóciennym) oraz hybrydowe przyczepy kempingowe (z podnoszonym dachem), które wyglądają jak za niskie przyczepy kempingowe oraz TearDrop, które budowane są przez profesjonalnych producentów przyczep są zwykle bardzo poręczne w terenie.

(zdjęcie: Brendan Batty/campertrailerreview.com.au)
Australijskie przyczepy kempingowe są coraz bardziej innowacyjne i mają różne kształty i rozmiary. 

Z kolei fabryki w Chinach budujące przyczepy kempingowe dla lokalnych australijskich importerów nadal się rozwijają, a jednocześnie jakość wciąż się poprawia - napędzana popytem i presją ze strony australijskich producentów i rynków globalnych. Za każdym razem, gdy myślę, że mam pojęcie o wszystkich różnych markach przyczep kempingowych, słyszę o następnej - kiedy to pisałem, były to samochody kempingowe z przyczepami i przyczepy SUV . Tam, gdzie 10 lat temu nie było prawie żadnego porównania między jakością przyczep importowanych i australijskich, dzisiaj różnice coraz bardziej się zacierają. Przyczepy kempingowe przyjeżdżają również w niedużych ilościach z Republiki Południowej Afryki i bardzo małych liczbach z USA. 

Korzyści z zakupu przyczepy kempingowej wyprodukowanej w Australii wykraczają poza nieodłączną jakość, której producenci muszą aspirować do pozycji na rynku. Wiele australijskich przyczep kempingowych posiada innowacje, których nie mają żadne inne przyczepy: od przykładowych schodów stworzonych w Patriot Campers i innowacyjnego (oraz opatentowanego) systemu markiz w Trackabout Campers, po prosty genialny sposób otwierania i zamykania składanej do przodu przyczepy namiotowej Cub Campers. 

Te innowacje doprowadziły do ​​tego, że przyczepy są z reguły szybkie i łatwe w konfiguracji, spakowaniu. Bardzo dobrze pasują do australijskiego stylu podróżowania, który często trwa kilka dni jazdy zanim ostatecznie użytkownicy rozłożą biwak w wymarzonym miejscu docelowym.

Australijscy konstruktorzy często mają większe możliwości dostosowania swoich przyczep do osobistych potrzeb klientów, ponieważ są one zwykle budowane na zamówienie, a nie ładowanie do kontenerów z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. To nie jest tylko dobrodziejstwo dla konsumenta końcowego. Importerzy przyczep zbudowanych w Chinach ciągle znajdują przyczepy, którym brakuje zamówionych lub niespodzianki, których nie chcieli, więc muszą trochę majsterkować lokalnie. 

Funkcjonalność i złożoność kuchni australijskich przyczep kempingowych to jedna z ich mocnych stron.

Kupowanie w Australii gwarantuje również wysoką jakość części zamiennych. Elementy takie jak zbiorniki na wodę, elementy zawieszenia, opony, łożyska i elementy elektryczne były często słabymi punktami w chińskich przyczepach i jakość w tych obszarach była powodem do dumy dla australijskiego przemysłu kempingoweg. 

Australijskie przyczepy są zwykle lżejsze niż nawet najlepsze odpowiedniki z Chin. Po części jest to wynikiem lepszej inżynierii australijskich producentów, a także lokalnego zrozumienia, że ​​lżejsze przyczepy pojadą dalej w terenie (zakładając, oczywiście, że nie ma spadku wytrzymałości). Importerzy powiedzieli mi, że chińczycy używają cięższej stali w swoich przyczepach kempingowych, aby upewnić się, że są tak wytrzymałe jak australijskie - waga jest rozsądną kompromisem w przypadku przyszłych problemów z gwarancyjnych. 

Waga jest często problemem w płótnach z którego uszyty jest namiot. Ogólnie rzecz biorąc, przyczepy namiotowe z płótnem wyprodukowanym w Australii używają płótna „Wax Converters Canvas” 275 g/m2 - ogólnie uważanego za najlepsze płótno na świecie  - podczas gdy większość importowanych przyczep kempingowych używa cięższego płótna o gramaturze 450 g/m2, ponownie, aby mieć pewność, że nie będzie z nim w przyszłości żadnych problemów. 

Oczywiście australijskie przyczepy są droższe niż te importowane z Chin, jakość i funkcjonalność kosztuje więcej. W końcu musisz być zadowolony i usatysfakcjonowany, że kupujesz nie tylko listę skręconych komponentów, ale także dumę i doświadczenie lokalnych producentów. W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć złego australijskiego producenta przyczep kempingowych, prezentujemy jedne z najlepszych przyczep, które można  kupić w Australii.

 

07. Walkabout Campers

Koszt: od 6000 AUD

Większość australijskich fanów karawaningu zna Gall Boys i ich dzikie przygody w północnej Australii, ale niewielu zdaje sobie sprawę, że jeden z nich buduje namiotowe przyczepy kempingowych w małej szopie w Queensland. I są one cholernie dobre.

Proste, eleganckie namioty najwyższej jakości  występują w świetnych kolorach, są produkowane tuż za rogiem. To świetna, tania opcja, która jest w całości australijska. Craig może jednak produkować tylko 45 sztuk rocznie, więc być może będziesz musiał trochę poczekać na swój pojazd. 

Te australijskie przyczepy kempingowe są dostępne w jasnych kolorach i należą do najtańszych na rynku. (zdjęcie: Walkabout Campers/Craig Gall)

 

06. Cub Campers Frontier

Koszt: od 35 990 AUD

Chociaż koncepcja przyczepy rozkładanej do przodu została wymyślona w Australii, lokalnym producentom zajęło dużo czasu, aby dobrze go dopracować.

Cub Frontier to jedyna w pełni wykonana w Australii przyczepa rozkładana do przodu, który ma najlepszą konfigurację namiotu oraz proste i wygodne funkcje w stosunkowo lekkiej przyczepie. Idealnie nadaje się dla podróżujących par, chociaż jest też jedną z lepszych rozkładanych do przodu przyczep dla rodziny. 

(zdjęcie: Brendan Batty/campertrailerreview.com.au)
Chociaż jest to jedna z najdroższych przyczep namiotowych rozkładanych do przodu na rynku, jej prosta konfiguracja, wygodna przestrzeń życiowa i australijska konstrukcja sprawiają, że jest to dobra cena. 

 

05. Jayco Eagle Outback

Koszt: od 28 990 AUD

Gama przyczep kempingowych Jayco jest prawdopodobnie najpopularniejsza w Australii, zwłaszcza wśród podróżujących rodzin. Eagle ma jednak najlepszy układ wnętrza, z większym łóżkiem obok salonu, dzięki czemu rodzice mogą spać spokojnie w jednym końcu, podczas gdy dzieci śpią na drugim końcu. Każda z gamy przyczep Jayco jest świetną propozycją dla rodziny. 

Dzięki niedawnym ulepszeniom zawieszenia i tradycyjnemu układowi wnętrza Eagle Outback nadal jest rodzinnym ulubieńcem.

 

04. Track Tvan Canning

Koszt: od 67.490 AUD

Wciąż jedna z najbardziej pożądanych przyczep kempingowych na rynku australijskim. Jej kosmiczna konstrukcja w kształcie łzy, niesamowicie sprytny system namiotów i sprawdzony przez wojsko system zawieszenia są dumą wielu podróżników.

W gamie są cztery modele, ale trzecia generacja Canning wydaje mi się najlepszą propozycją, z odpowiednim komfortem, bez przekombinowania. Odpowiedni produkt dla poważnych, długodystansowych podróżników. 

Od dawna uważana za jedną z najlepszych kempingowych przyczep terenowych w Australii, Tvan jest stale ulepszany i modernizowany.

03. Cub Brumby

Koszt: 29490 AUD

Cub to najstarszy producent przyczep kempingowych w Australii, a Brumby to jeden z najbardziej kultowych modeli. Prosty, mocny, mały i lekki. Jest także niezwykle łatwy w konfiguracji i spakowaniu, zapewniając wystarczający komfort dla dwóch osób. To najkorzystniejsza cena na rynku, dla wyprodukowanej w Australii przyczepy rozkładanej do tyłu. 

(zdjęcie: Brendan Batty / campertrailerreview.com.au)
Chociaż jest tylko mały i lekki, Brumby od dawna jest najbardziej poszukiwaną przyczepą kempingową Cub. 

 

02. Trackabout Explorer

Koszt: od 30 500 AUD

Firma Trackabout zawsze budowała wytrzymałe, ciężko pracującą przyczepy, ale jej najnowsze modele są naprawdę innowacyjne. Explorer to najmniejsza na rynku przyczepa typu walk-up. Przyczepa typu walk-up to taka, która posiada podwyższone łożko wewnątrz, nie ma więc drabiny, po której można by wejść na łóżko - wszystko dzięki innowacyjnej składanej konstrukcji. Jest również bardzo szybka w konfiguracji i ma opatentowany system ramion i podpór. W formie turystycznej jest świetna dla podróżników, którzy często się przemieszczają lub tych, którzy chcą lekkiej przyczepy biwakowej. W tej formie Basecamp jest idealny dla małych rodzin. 

Od 20 lat Trackabout jest znany jako twórca przyczep kempingowych. Jejgo najnowsze modele są również niezwykle innowacyjne.

 

01. Patriot X1

Koszt: 45990 USD

Patriot jest jak jeden z tych dzieciaków w szkole, które wszyscy kochali i nienawidzili w równym stopniu, ponieważ byli we wszystkim zbyt dobrzy.

Najnowsza przyczepa, oparta na topowym modelu X1, ma twardy dach i namiot z miękką podłogą, który rozstawia się w mgnieniu oka. Użyto normalnej wersji namiotu z miękką podłogą, która podnosi się w około dwie minuty. Patrioty to przyczepy w stylu ekspedycyjnym z dużą ilością schowków do przechowywania, doskonałą kuchnią i innowacyjnymi funkcjami. Przyczepy firmy Patriot zdobyły wiele nagród, są perfekcyjne w każdym calu.


Skomplikowana, wytrzymała i cholernie ładna. Nie bez powodu przyczepa Patriot jest obecnie najbardziej pożądanym kamperem na rynku.

 

Oryginalny tekst autorstwa Brendana Batty ukazał się na portalu carsguide.com.au

Materiał zaczerpnięto z https://www.carsguide.com.au/adventure/advice/top-7-australian-made-camper-trailers-73468

 

Artykuły autorstwa Brendana Batty'ego

Brendan Batty
Zdecydował nigdy w życiu nie wykonywać tradycyjnej pracy. Brendan jest jednym z najbardziej doświadczonych australijskich dziennikarzy zajmującym się kempingami karawaningiem w Australii. Właściciel i redaktor magazynu "Time to ROAM" oraz strony internetowej z przyczepami kempingowymi, campertrailerreview.com.au. Autor przewodnika po Australii dla podróżujących z przyczepą kempingową. Pracował dla prawie każdego magazynu 4WD lub kempingowego w Australii i nie może zdecydować, czy on najbardziej lubi swój namiot swag czy klasyczną przyczepę Viscount.

Dużo podróżuje po Australii testując wszelkiego rodzaju kampery i przyczepy kempingowe niemal każdego producenta. Bywalec wielu kempingów i znawca najlepszych miejscówek. Zrobił własne okrążenie Australii, nie pozwala swoim dzieciom oglądać telewizji w samochodzie i wydał prawie wszystko, co zarobił, na wyposażenie swojego samochodu 4WD.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem